Poskytovanie služieb finančného sprostredkovania bolo a je založené na priamom alebo osobnom kontakte sprostredkovateľa a klienta. Prijímané opatrenia vlády SR v súvise so šíriacou sa vírusovou nákazou COVID-19, prirodzene zasahujú aj do tejto oblasti a poskytované služby týmto výrazne obmedzujú či ich znemožňujú realizovať Práve však takáto kríza vyvoláva na strane klientov potrebu prehodnotiť svoje poistné zmluvy, úverové zmluvy a pôžičky, prípadne klienti majú záujem vedieť aj to, ako táto kríza ovplyvňuje ich vlastné realizované investície vo fondoch, dlhopisoch či akciách.
Väčšina bánk, poisťovní a investičných spoločnosti veľmi pružne reaguje na túto situáciu a výsledkom tohto snaženia je celá rada nových tzv. „bezkontaktných“ spôsobov, návodov na realizáciu finančného sprostredkovania. Vo veľkej miere sa upúšťa od štandardných tlačených zmlúv a všetky nové zmluvy vrátane rizikového životného poistenia ale aj komunikácie s bankami a investičnými spoločnosťami je realizovaná v elektronickej podobe. Poisťovne akceptujú uzatvorenie poistnej zmluvy úhradou, čo výrazne zjednodušuje celý administratívny proces. Bokom nezostali ani zmluvy havarijného poistenia, kde po novom postačuje zhotovenie fotodokumentácie klientom. Klient sám, podľa pokynov sprostredkovateľa, vyhotoví potrebnú fotodokumentáciu a v dohodnutej forme ju predá poisťovni. Postoj poisťovní ku koronavírovej nákaze je veľmi ústretový a v prevažnej miere akceptujú toto ochorenie ako štandardné ochorenie. Tak sa k tomu stavajú aj v prípadoch pre prípadné poistné plnenie.
Zneistenie vo finančnom sektore bánk, vedie k prehodnocovaniu podmienok poskytovania úverov. V globále nemožno hodnotiť, že by banky prestali tieto poskytovať, skôr je možne vnímať akúsi väčšiu opatrnosť pri poskytovaní na strane jednej, na strane druhej aj v spolupráci s NBS, či vo vlastnom záujme podpory najmä podnikateľského prostredia, banky prichádzajú s novými ponukami na tzv. „prekleňovacie“ úvery. Ide o úvery určené najmä živnostníkom, menším podnikateľom, či osobám vykonávajúcim slobodné povolania. Je možné očakávať, že s pomocou na to vyčlenených zdrojov zo štátneho rozpočtu alebo s podporou fondov EU, bude podpora bánk výraznejšia.
Svet investícii, zaznamenal prudký pokles. Francúzsky premiér Emanuel Macron konštatoval, že ide o prepad trhov aký tu nebol od roku 1945. Áno trhy poklesli o 20 – 35 %. Netreba to však vnímať ako okamžitú stratu. Táto by nastala len v prípade, ak by sa investori rozhodli práve teraz všetky svoje investície zrušiť. Áno v individuálnych prípadoch môžu niektorí investori prísť o časť svojich investícii. Ak však prevládne všeobecná dôvera v to, že ľudstvo si poradí s touto chorobou, či dokonca nájde účinné protilátky, môžu trhy zaznamenať vysoký rast a návrat na predkrízové pozície bude možný v priebehu jedného až dvoch rokov. Tu sa javí práve zaujímavý priestor pre nové investície od ktorých môžeme očakávať vysoké zhodnotenie v pomerne krátkom čase. Rovnako pre tých, ktorí mali realizované väčšie či menšie investície u ktorých došlo k zníženiu ich hodnoty, je priestor vhodným spôsobom znížiť stratu týchto investícii a rozbehnúť nové investičné plány.
Obdobie krízy je priestorom na zamyslenie a časom na realizovanie nových plánov a myšlienok.